Tavla dizilişi kuralları

tavla dizilişi kuralları
tavla dizilişi, bilinen en eski tahta oyunlarından biridir. Oyunun amacı, rakibinizin üçgeni boyunca ve rakibinizden önce tahtadan taşınıyor.

Bu oyunun oynanması için birkaç farklı yol var. Bu versiyonda, parçalarınız sağdan saat yönünün tersine hareket eder, rakibiniz sağ alttan saat yönünde hareket eder. Sağ alttan sağa geçiş yapmayı tercih ederseniz, Seçeneklerin yönünü değiştirebilirsiniz. Buna ek olarak, oyun bazen kazanan kazanan karar verme sistemi ile turlarda oynanır. Bu versiyonda, her turda, puanlama yapılmadan kendi oyunu vardır.


Oyun yönün.
Oyun, her biri ilk önce kimin gittiğini belirlemek için her bir oyuncuya tek bir kalıpla başlıyor. Daha yüksek merdaneli olanı başlar ve ilk hamlesini yapmak için o ve rakibinin zarını kullanır.
Her dönüşte, bir oyuncu iki zar alır. Gösterilen numaralar oyuncunun parçalarını ne kadar uzağa taşıyabileceğine karar verir.
Her iki zarda da aynı sayı yuvarlanmışsa, oyuncu dört zar kalmış gibi oynar, hepsi aynı sayıyı gösterir.
Taşırken, daima üst parçayı bir üçgenden çıkarmalısınız. Bir parça taşırken, aşağıdakileri içeren bir üçgene taşıyabilirsiniz:
Parça yok.
Kendi parçaların.
Tek bir karşıt parça.
Bir parçayı karşıt bir parçaya taşırsanız, o parça çıkarılır ve tahtanın ortasına yerleştirilir. Bu parçanın sahibi daha sonra baştan başlayarak tekrar tahtaya geri göndermelidir. Tüm parçaları tahtaya geri dönene kadar başka herhangi bir hamle yapamazlar.
Tüm parçalarınız tahtaya oturduktan sonra parçaları çıkarmaya başlayabilirsiniz ("kapalı" olarak da bilinir). Bir parça eğer:
Tahtadan çıkmak için parçanın ne kadar ilerleyeceğine tam olarak denk gelen bir sayıyı topluyorsunuz.
Kullanılmayan zarınız, herhangi bir parçayı ayırabilmek için gerekenden daha büyük değerler gösteriyor. Bu durumda, sondan en uzak parçayı ayırabilirsiniz.
NOT: Mümkünse tüm zarlarınızı kullanmalısınız! Bu, bir zar ile hareket edemezsiniz ve sonra dices oynar başka hareketleri kullanmak için herhangi bir yolu varsa, Pass söyleyemezsiniz anlamına gelir. Oyunun izin verileceğini düşündüğünüz bir hamle yapmanıza izin vermediğini düşünüyorsanız, bir sonraki hamlenizin ne olacağını kendinize sorun. Bir sonraki hamle mümkün değilse, o zaman oyun her iki zar kullanmayı da zorluyor.

Siz (kırmızı parçalar) ayırabilirsiniz.
Rakibiniz, parçalarının hepsi tahtanın sağ üst köşesinde olduğunda ortaya çıkar.

Önce tüm parçalarını ayıran oyuncu kazanan.

Gammoning: Bir oyuncu rakibinin rakibini almadan önce kazanırsa.
tavla dizilişi: Bir oyuncu rakibinin herhangi bir parçasını almadan önce kazanır ve hala ilk çeyreğinde veya barda en az bir parça kalır.